Gedimino 21 I a. patalpos pirminio spalvinio sprendimo rerospekcija

Daugiau nuotraukų

Gedimino pr. 21 Vilniuje, administracinis pastato polichromijos tyrimai

2001 m. žvalgomuosius polichrominius tyrimus atliko Idalija Bėčienė

Aprašymas

            Istorizmo stiliaus pastatai Gedimino pr.19 ir Gedimino pr.21/2 pastatyti 1897 m. pagal architekto Apolinaro Mikulskio projektą. Statytoja Marija Jelenska

            Patalpų lipdybinis dekoras tipingas XIX a. pab.- XX a. pr. laikotarpio miestiečių namams. Tirtų 7 patalpų lipdybinį dekorą galima suskirstyti į 3 tipus:

1) Ia 101 ir III a. 301 patalpų lipdybinis karnizas – akanto lapai su stilizuotom tulpėm,

2) Ia. 102 ir II a. 201 puošnus patalpų lipdybinis karnizas – kriauklės su stilizuotais akanto lapais ir varpom. Sufite augalinių, vijoklinių motyvų lipdybinė lubų juosta su išvystytais kampais. II a pat. 303 turi tokią pačią lipdybinę juostą kaip 102 ir 201 patalpų. Skiriasi tik karnizas ir rozetė. Ji apie 90cm skersmens, daili, su išorine gėlių juosta.

3) Ia. 103 ir IIIa.302 patalpų karnizas ir lubų lipdybinė juosta – augalinių, vaisinių motyvų. Akanto lapų ir stilizuotų tulpių rozetė su spiraline išorine juostele.

            Remiantis tyrimų duomenimis atliktos patalpų pirminių spalvinių sprendimų retrospekcijos. Patalpos buvo dekoruotos kukliai, lipdiniai dažyti dažniausiai viena spalva, nebronzuoti. Lubų ir sienų plokštumos spalvintos saikingai. Gausiau dekoruotos Ia. 102 ir 103 patalpos. Jose rastas ir sienų polichrominis XX a. pradžiai būdingas dekoras, kai sienose išskiriama aprėminta, šviesiai dažoma plokštuma.

 

Duomenis apibendrino ir pateikė Idalija Bėčienė

Gedimino pr. 21 Vilniuje, administracinis pastato polichromijos tyrimai

EUR

0,00 €